Burası uzun zamandır gitmediğim bir avlak. Mesafenin biraz uzak olması ve balık açısından kısır bir yer olduğu için uzun zamandır gitmiyordum. Bayram AZBOZ ile burada avlanmak için planlar yaptık. Av günü geldiğinde Bayramı telefondan defalarca aramama rağmen ulaşamadım. Telefonu kapalıydı. Bende planı bozmadan aynı mevkie gitmeye kadar verdim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-5

Çok erken uyanmıştım ve daha zaman vardı. Önce kahvaltılık bireyler almak için simitçiye uğradım. Yolda ve avlakta yemek için çeşitli simit ve poğaçalardan aldım. Yola çıktım. Bir yandan da Bayramı arıyorum ama telefon halen kapalı. Avlağa vardım hazırlanarak dereye indim. Biraz yürüdüm ve harika bir yere geldim. Balık olasılığı yüksek gibi görünüyordu. İlk atışımda sağlam bir vuruş aldım. Birkaç denemeden sonra güzel bir gökkuşağı alası yakaladım. Bu avlaktan bu kadar kısa zamanda, balık alacağım aklıma bile gelmezdi. Dereden yukarılara doğru ilerledim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-6

Çok geçmeden bir balık daha atladı oltama. Bu seferkinin iri olduğu daha ilk asılışından belliydi. Bir yandan balığı kontrol etmeye çalışırken, bir yandan da sırt çantamdaki kepçeyi çıkarmaya çalışıyordum. Zor olsa da kepçeyi çıkarmayı başardım. Sırada balığı alabilmek vardı. Balık çok hızlı hareket ediyordu ve kontrolünde oldukça zorlandım. Dere avlarımda balığı kaçırmama neden, balığın hep ağaç köklerine kaçması olmuştur. Burası da ağaç kökleri ile dolu bir yerdi. Zaten balıklarda hep böyle mekanları tercih ediyorlar.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-7

Kalamayı biraz sıktım ve balığı çekmeye başladım. Balık ilk sıçrayışını yapınca, tahminimden daha büyük bir balık olduğunu gördüm. Heyecanım ikiye katlandı bir an. Hemen balığı nereden kepçeleye bilirim hesabına geçtim. En uygun yerin, bulunduğum yer olduğuna kanaat getirdim. Bulunduğum yere diz üstü çökerek balığı yaklaştırdım. Bir kaç denemeden sonra balığı kepçeye almayı başardım.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-4

Dere avlarında kepçe çok önemlidir. Büyük balıkları kepçeniz olmadan almanız çok zor. Derede alabalık kovalıyorsanız, kesinlikle bir alabalık kepçesi edinmelisiniz.

Balığı kıyıladıktan sonra, fotoğrafını çekerek facebook’ta yayınladım. ‘Bayram aynı yerde seni bekliyorum’ diyerekten Bayramı etiketledim. Ereğli deki dostlarımdan Harun AKYÜZ kısa zaman sonra bir telefon geldi. Bayram daha yola çıkmadıysa bende geleyim dedi. Bayramın telefonunun kapalı olduğunu ve ulaşamadığımı söyledim. Vedalaşarak kapattık telefonu. Çok geçmeden Bayram aradı. Şarjının bittiğini ve uyuya kaldığını söyledi. Bende vakit kaybetmeden Harun’u da alıp gelmesini söyledim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-3

Ben avıma devam ederken, iki saat sonra avlağa geldiler. Biraz sohbetin ardından hep birlikte sallamaya başladık oltalarımızı. İki üç saatlik çabalamalarımız sonuç vermeyince, avlağın aşağı kısımlarını denemeye karar verdik. Araçlarımızı binerek aşağı bölgeye vardık.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-2

Burada da yaklaşık bir saat kadar avlandık. Buradan da sonuç alamadık ne yazık ki. Elimizden geleni yaptık ama arkadaşlarım balık tutamamışlardı. Bende elleri boş göndermek istemedim. Sabahki tuttuğum balıkları vererek vedalaştık. Onlar Ereğli’ye bende Karaman’a doğru yola koyulduk.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-gokkusagi-alasi-rainbow-trout-1

Dere sürprizlerle dolu bir yerdir. Ne zaman nasıl av vereceği hiç belli olmaz. Balık açısından kısır bir av olsa da dostlar ile birlikte olmak daha güzeldi. Bir sonraki yazımda buluşmak dileğimle. Tüm güzel insanlara rastgele. Salalım ki tekrar tutalım.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.