BUGÜN GÜNLERDEN ALABALIK

4
315

Ağabeyim tarafından ekilince, ava yalnız gitmeye kadar verdim. Telefonumun alarmını 5:00’a kurarak gece yarısı iki gibi yattım. Üç saatlik uyuku ile idare edecektik artık. 5:00’da alarm çalmaya başladı. Fakat ben bir türlü kendimi toparlayıp kalkamıyorum. O kadar çok uyukum vardı ki, balığa bile gitmekten vazgeçecektim neredeyse. Oturduğum yerde bile uyukluyordum. Kendimi toparladım ve ayağa kaldım. Yüzümü yıkadım, kahve suyumu koydum. Kahvaltı için bir şeyler hazırladım. Kahvemi yudumlarken kendime geldim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-11

Yola çıktığımda gün ağarmaya başlamıştı. Biraz geç kalmıştım aslında ama kendime gelebilmem, biraz uzun sürdü. Avlağa vardığımda, güneş tam arkamdaydı. Dere gölge düşürmemek için karşıya geçmen gerekiyordu. O saatlerde derenin suyuna girmeyi hiç istemesem de, başka çarem yoktu. Yaz aylarında sıcaklardan kasık çizmesi veya çizme pek kullanmıyorum. Bot daha iyi sanırım. Ama sabahım bu ilk saatlerinde, su gerçekten çok soğuk geliyor. Aslında derede, su ısısında pek değişiklik olmuyor.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-10

Alabalık avlarında gizlilik ve sessizlik ön planda olmalıdır. Kıyafet seçiminden tutunda, kullanılan ekipmanlara kadar çok ödemlidir. Bunları tecrübe etmem zaman alsa da, sonuçları tatmin edici oldu. Dere avlarına ne kadar az kişi ile gidilirse, avın verimi de bir o kadar artar. Bu yüzden dere avlarıma ya yalınız yada yanımda bir kişi ile gitmeye özen gösteririm. Yanınızda bir yoldaşınızın olması, aslında çok iyi. Doğada başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. Bir diğer iyiliği ise, fotoğraflarınızı çekecek birin olması.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-9

Avımıza dönecek olursak, daha ilk dakikalarda alım ilk balığımı. Biraz büyümüş ama henüz üzerindeki par lekeleri duruyordu. Bir kaç kare fotoğrafın ardından suya iade ettim. Akıntıya doğru ilerledikçe, hemen hemen her çağlaktan yavru alabalıklar çektim. Bir kaç hafta öncesine kadar, döner kaşığımı pek umursamayan ufaklıklar, bu hafta biraz agresiflerdi sanırım. Yavrulardan kurtula bilmek için, silikon yemlerle avlanmaya kadar verdim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-3

Silikon yemlerle biraz denedikten sonra, sağlan bir vuruş aldım. Balığım yemi alıp, asılmasını bekledim ama olmadı. Yavaş yavaş yeme aksiyonlar vererek çekerken, biri bir balığım takibini fark ettim.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-8

İkinci atışımda ise, yemi hemen kaptı. Balık kendini bir anda suyun dışına fırlattı. Hemen makinemden kalama sesleri yükseldi. Balık ardı ardına sudan fırlarken, aklıma video’ya almak geldi. Ama iki işi bir arada nasıl yapacağımı bilemedim. Balık bir yandan da çok sağlam, kalamalar alıyordu. Cep telefonumu çıkartarak kayda başladım. Biraz çekim yaptıktan sonra, iki işin zor olacağını anlayıp, telefonu taşlara yasladım. Başladım balığı çekmeye, bir kaç kalamadan sonra iyice yorulan balık kendisini teslim etti sonunda. Balığı kıyıladıktan sonra, video kaydını da bitirdim. Bir kaç kare fotoğraf aldım.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-12

Burada kısa bir mola verdim. Biraz beslendim, kahvemi içtim. Çakıl taşlarına uzanarak, ortamın seslerini dinledim. Ortam o kadar huzurluydu ki dalmışım biraz. Uyandığımda avıma kaldığım yerden, devam etmek için toparlandım.

Birkaç ufaklığın ardından, sağlam bir vuruş ile tekrar kalama sesleri yükseldi. Bu balığı kıyılamam biraz uzun sürdü. Balık bir türlü pes etmedi. Derenin balıkları, baraj ve göletlerdeki akrabalarına göre daha dirençliler. Zor bela kepçeleye bildiğim bu balık, bir öncekine göre biraz daha iriydi.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-7

Bu balıktan sonra dönmeye kadar verdim. İki balık benim için yeterliydi. Dönüş yolunda da bir kaç küçük balık aldım. Birisi hariç, diğerlerini suya iade ettim. Birde hiç göremediğim, bir balık kaçırdım. Silikon yemim ile at-çek yaparken, sağlam bir vuruşun ardından, iki boğum taktığım yemimin yarısı gitti. Hemen yemimi yenileyip, atıp çeksem de bir sonuç alamadım.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-5

Burada avımı sonlandırarak, aracımın yanına doğru yürümeye başladım. İki tosun ile evimin yolunu tuttum.

Bir sonraki avımızda, buluşmak dileklerimle. Tüm güzel insanlara rastgelsin. Salarsak tekrar tutarız.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-6

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-4

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-2

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-1

4 YORUMLAR

  1. Merhaba ūstad kullanmış olduğunuz kamışın markası shimano catana mı acaba kamışın atarı nedir (1-11 mi ) bende almaya dūşūnüyorum kasıkla at çek için tavsiye eder misiniz ? Ayrıca 2-8 ul kamışla 4.5 ve 5 gramlik sahteleri sağlıklı şekilde kullanılabilir mi? sevgiler saygilar

    • Merhaba İlker bey. Evet bu avımda kullandığım kamış Shimano Catana 1-11 gr atarı olan kamışıydı sanırım. Kamış hafif, esnek ve güzel aksiyona sahip fakat sağlamlık açışından çok iyi değil. özellikle benim gibi kullanıcılar için. Çok daha dikkatli ve özenli kullanılırsa iş görecek kamışlardan. İkinci sorunuza gelince o aralıklardaki bir kamış ile o aralıklardaki sahteleri sorunsuz bir şekilde kullana bilirsiniz.

  2. Tayyar Bey siz kamışı beyendiyseniz bende hiç süphem olmadan alabilirim sizce shimano catana dx 1-11ul mı yoksa 3-14l mı almalıyım (kullandığım sahteler 4-5-6) şimdiden çok teşekkûr ederim rastgele!!!

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.