DEREDE AVLANMAK BAŞKADIR

6
576

Sonunda dere kenarında bir ev yaptıracağım sanırım. Avından en çok keyif aldığım balık, şüphesiz alabalık türleridir. Özellikle dere avları benim için vazgeçilmezdir. Dereye gidemediğim haftalarda nedense içimde hep bir sıkıntı olur. Sürekli kendimi dere kenarında avlanırken hayal ediyor buluyorum. Bu haftaki izin günümde ise harika planlar yapsam da, evin işlerinden dolayı dereye kaçma fırsatı bulamamıştım. Pazar mesaisini ise nasıl geçireceğimi bilmiyordum. Sürekli ava gittiğim arkadaşlarım ise şehir dışındaki, güzel bir avlağa gitmek için planlar yapıyorlardı. Onları Cumartesi aksamı uğurladıktan sonra, benim içim içimi yemeye başladı. Pazar günleri işyerini geç açmamızı fırsat bilerek, bende kendimce kısa bir dere avı planladım. Sonradan bu plana iki arkadaşımda dahil olsular.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-1

Ben erken döneciğim için onlarda kendi araçları ile sabah 5:45 de yola koyulduk. Dereye vardığımızda hemen hazırlıklara başladık. Yanımdaki arkadaşlarım daha olta balıkçılığında yeniledi. Onlara kısa bilgiler verdim. Yemlerini, takımlarını nasıl hazırlayacaklarını dere avlarında nasıl davranacaklarından bahsettim.  İbrahim KÜÇÜK arkadaşımın bu daha ilk dere avıydı. Murat ONAT arkadaşım ise iki hafta öncesinden, beraber bir av yapmıştık ve ilk balığını kandıra bilmişti.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-2

Murat’ı ardımızda bırakarak İbrahim ile birlikte dere boyu ilerlemeye başladık. Yem olarak silikon sahte yemlerden kullanıyorduk. Bu yemler ile aslında balıkları kandırmak çok kolay. Akıntıdan dolayı yem zaten suyun içerisinde sürekli hareket halinde. Doğru takım ile kullanıldığında kesinlikle birkaç balık kandıra biliyorsunuz. Ben dere avlarımda kamış tercihimi 1.65cm ile 2.10cm arasında kullanıyorum. Tercihen hafif atarlı kamışlar 1-11gr arasındaki kamışlar ile yeme aksiyon vermeniz çok daha kolay ve gerçekçi olmasını sağlıyor. Makine olarak ise 1000’lik veya 2500’lük makineler tercih ediyorum. Misinam 0.18mm ila 0.25mm dir. Hazırladığım takım ise ana beden üzerinde 3gr lık gezer kurşun kullanırım. Suyun akıntısına göre kurşunun ağırlığını arttırırım. Mümkün oldukça en küçük klipsi fırdöndülerden kullanırım. Fırdöndünün mad renkte olmasına dikkat ederim. Parlak renkte olanlara balıkların yemden önce tercih ettiklerini yaptığım avlarımda tecrübe ettim. Köstek olarak ise 20cm ile 30cm arasında kullanırım. Dere avlarında kısa köstek ile hem daha iyi atışlar yaparsınız ve takılma olasılığı daha az olur.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-3

İbrahim’e bu gibi her detayı anlatarak ilerliyor, bir yandan da balık olma ihtimali yüksek olan yerlerde denemeler yapıyorduk. İlk atışları hep İbrahim’e verdim. İlk balığını alabilmesi için elimden geleni yapıyordum.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-7

Silikon yemler ile avlanırken üç şekilde balıkları kandıra bilirsiniz.

  1. Atıp bekleyerek; Yem suyun akıntısı ile kendi kendine hareketler yapar.
  2. Hafif aksiyonlar ile; Yeminize çok küçük dokunuşlar ile olduğu yerde küçük aksiyonlar yaptırarak.
  3. At-Çek ile; Küçük aksiyonlar ile atıp çekerek.

Avımıza başlayalı yaklaşık bir saat olmasına rağmen daha hiç balık kandıramamıştık. Benim ise kısıtlı bir zamanım olduğu için biraz acele ediyordum. Ve nihayet bir balığı kandırmayı başara bildim. İbrahim balığı sanki kendisi tutmuş gibi seviniyordu. Birkaç fotoğrafın ardından dere boyu ilerlemeye başladık.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-4

Derede bizden başka avlananlarda vardı. Birkaç kişiye rast gelmiştik. Aslında Pazar günleri derede avlanmayı hiç sevmiyorum. Hem insan kalabalığı olur, hem de Cumartesiden gelenler tarafından balıklar ürkütülüyor. Bu yüzden dereye mümkün oldukça hafta içleri gelmeyi tercih ederim.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-8

Avımızın iki saatini geride bırakmıştık ve başkada balık kandıramamıştık.  Aslında İbrahim’in balık olmasını daha çok istiyordum. O yüzden atış önceliklerini hep ona veriyordum. Güzel bir virajda İbrahim’e atması gereken yeri gösterdim. İbrahim biraz geriye düşürdü yemini, beklemesini istedim ve bende salladım yemimi. Yemin suya inmesiyle ile vuruşun gelmesi bir oldu. İbrahim’den hemen video kaydı yapmasını istedim. İbrahim çekime başlamıştı ama balıktan başka hamle yoktu. Misinamın boşluğunu alarak hafif aksiyonlar vermeye başladım.

Sonunda balığı kandırmayı başardım. Hemen İbrahim’e seslendim ve bu bu güzel anı videoya almayı başara bildik. Balık güzel aksiyon veriyordu ve sağlam kalamalar alıyordu. Hemen sırt çantamdaki raket kepçeyi çıkartım. Kısa bir mücadeleden sonra, balığı kepçeye almayı başardım. İkimizin de yüzünde anlamlı gülüşler ile balığa bakıyorduk. İbrahim birkaç kare güzel fotoğraflarımızı çekti ve harika birde video almıştı. Saatim ise gitme zamanının yaklaştığını haber veriyordu.

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-5

İbrahim’inde balık alması için biraz uğraştık ama bugün şansı yoktu. Murat ile tekrar buluştuk. İkisini bir birine emanet ederek, bende iş yerime doğru yola koyuldum. Birkaç saatliğine de olsa derede olmak mutlu etmişti beni. Artık bu haftayı rahat geçire bilecektim.

Bir sonraki yazımızda buluşmak ümidi ile hepinize herkese Rastgele. Salarsak tekrar tutarız.

  • Kullanılan Ekipmanlar:
  • Kamış : Okuma V Sistem7  2.10cm 5-20 gr
  • Makine : Shimano EXAGE FD 2500
  • Misina : Latex Super Soft 0.22 mm
  • Yem   : Berkley silikon kurtçuklar

alabalik-gunlukleri-dere-gokala-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-6

6 YORUMLAR

  1. Hocam merhabalar yazilariniz cok guzel ancak bir konuda uyarida bulunmak isterim bildigim kadariyla “ebilmek” eki ayri yazilmaz. Yazim kurallarina dikkat edildiginde daha okunakli ve guzel yazilar yazildigini dusunurum. Saygilar

  2. Hocam merhabalar yazilariniz cok guzel ancak bir konuda uyarida bulunmak isterim bildigim kadariyla “ebilmek” eki ayri yazilmaz. Yazim kurallarina dikkat edildiginde daha okunakli ve guzel yazilar yazildigini dusunurum. Saygilar

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.