Planlarını yapmaktan yorulmuştuk artık bu avın. Her defasında bir aksilikte karşılaştık. Ama sonunda gitmek nasip oldu. Dört kişilik bir ekip ile gece koyulduk yola. Ereğli’den Bayramına alarak sayımızı beş’e çıkarmış olduk. Yol üzerinde bir çorbacıda mola verdik. Çorbalarımızı içerken Bayram bizlere avlaktan bahsetmeye başladı. Burası aslında kırmızı benekli için sürekli gittiğimiz bir avlaktı. Bu sefer biraz daha yükseklere çıkacaktık. Bayramın anlattıklarıyla iştahımız iyice kabarmıştı. Biran önce avlağa varmak için can atıyorduk.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-10

Tekrar yollar düştük. Avlanacağımız bölgeye en yakın yere kadar aracımızla gitti. Aracımızı bıraktıktan sonra daha da zorlu bir yürüyüş parkuru bizleri bekliyordu. Hazırlıklarımızı tamamlayarak, gecenin karanlığında düştük yola. Gecenin ayazı içimize işlemeye çalışsa da, içimizde Alabalık sevdasına yenik düştü. Gün yavaştan ağarmaya başlarken, hedef bölgemize de ulaşmış olduk.

Sabahın alaca karanlığında avımıza başladık. Kaşıklarımızı ardı ardına atıp çekerken, ilk balığımı kandırmayı başarmış olsam da sudan dışarı alamadım. Aynı yerde ne kadar uğraşsam da sonuç alamadım. Sonrasında ilk balık Mesut ağabeyden geldi. Harika renklerde bir kırmızı benekli çekmişti. İştahlanan bizler hemen oltalarımızın başına döndük ve atıp çekmeye başladık. Çok geçmeden Mesut ağabeyin oğlu Alihan’da bir balık çekmişti. Bayram ile birlikte gruptan ayrılarak, uzaklaşmaya karar verdik ve yükseklere doğru tırmanmaya başladık. Oldukça geniş bir gölet’e rast geldik. Bayram ile sağlı sollu çalışmaya başladık. Burada şanlı kişi Bayram oldu. Kaşıktan kurtulmak isteyen balık Bayram’a bol aksiyonlu zamanlar yaşatırken. İbrahim de çıka geldi. Balığımızı suda çıkartarak, birkaç fotoğraf çekindik. İbrahim Mesut ağabeyin bir balık daha aldığını söyle. Bu balık ile dördüncü balığımız olmuştu.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-9

İbrahim ile birlikte biraz daha ilerledik. Küçük bir şelaleye geldik. Kaşığımı tam şelalenin altına düşürdüm. Sarmaya başladığımda kuvvetli bir asılış aldım. İkinci kez salladığımda ise balığım kaşığımı takip ettiğimi fark ettim. Üçüncü atışımda ise balık kaşığa yapıştı. Ne kadar uğraşsa da kurtulamadı. Balığı sudan çektim. Ellimde sanki bir külçe aldın yatıyordu. İnanılmaz renklere sahip bu balık beni adeta büyülemişti. Alı koymaya için elvermeyerek tekrar suya iade ettim. Çok geçmeden aynı yerden, tekrar bir balık daha aldım. Limitlerin altında olan bu balığı da fotoğrafladıktan sonra suya iade ettim.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-8

İlerledikçe parkur zorlaştı ve kaşıkta atılacak gibi değildi. Birazda yemli takımla avlanmaya karar verdik. Tek iğneli, gezer kurşunlu takımlarımızı hazırladık. Ben her zamanki gibi favori yemlerimden olan Turuncu kurtçuklardan taktım. Her zaman olduğu gibi çok başarılı sonuçlar aldım. Bu yemle de iki balığı kandırmayı başardım. Hemen hemen hepimiz farklı yemlerle avlandık ve İbrahim hariç hepimiz balık aldık. İbrahim’de bir şanssızlık vardı. Ne yaptıysa balık almayı başaramadı.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-7

Kalabalık olmamıza rağmen ortam o kadar, huzurluydu ki tarifi mümkün değil. Dere, kanyon, sarp yamaçlar ve kayalardaki yosun kokuları beni benden aldı. Tarifi Mümkün olmayan bir mutluluktur o balık. Güzel insanlarla geçirilen bir avın yerini hiç bir şey tutamaz. Derenin şırıltısı, kokusu, bambaşkadır. Oradan hiç ayrılmak isteme sekte geri dönüş bakidir. Ama aklımız hep oralardadır.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-5

Dönmeye karar verdik ve kimimiz silikon yemler ile kimimizde kaşıkla avlanıyorduk. Her on atışımızda neredeyse bir balık alıyorduk. Bu avımızda irili ufaklı çok sayıda balıkta tanışmış olduk. Kimini öpüp okşadık geri suya iade ettik. Kimini ise yemek için alı koyduk. Aksiyonu ve balığı bol bir av günü geçirdik. Bazı avlakların gizli kalması, gerçekten çok önemli. Ne kadar az kişi bilirse o kadar iyidir.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-4

Öğleye doğru avımızı sonlandırdık. Ve bu güzel doğanın aksama kadar tadını çıkarttık. Dönüş yolunda ise haftaya yapacağımız avın, planlarını yaparak geçti. Sürdürüle bilir olta balıkçılığı için salmamız gerçekten çok önemli. Salalım ki tekrar tutalım. Tüm güzel insanlara rastgele.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-6

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-2

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-altin-kulceler-tayyar-celik-alabalik-avi-1

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.