Aslında bu avın planını daha sezon açılmadan önce yapmıştık. Sosyal medya aracılığıyla tanıştığım Bayram AZBOZ ile şehirlerimiz ayrı olsa da iki üç buluşup hoş sohbetler etmiş, av planları yapmıştık. Toros dağlarının asi çocukları diye adlandırdığımız, kırmızı benekli alabalıklar da bu av planlarımızın içerisindeydi.

İlk olarak öncelik verdiğimiz bu avı aslında hava şartlarından dolayı iki kez ertelemiştik. 12 Nisan’a tekrar sözleşerek, sabırsızlıkla beklemeye başladım. sürekli hava tahmin sitelerini takip ediyordum. Avımıza iki gün kala havın kar ile karışık yağmurlu olacağını görünce moralim bozuldu. Bayram ile tekrar görüşerek, ne olursa olsun bu avı gerçekleştirmeye karar verdik.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-7

Ve nihayet beklediğim gün gelmişti. 12 Nisan sabahı saat 4:00 da yola çıkmak için aracımın yanına geldiğimde sağ arka tekerleğin inik olduğunu gördüm. Öylece baka kaldım. Yedek tekerleği takmak için kriko da yok. Sabahın bu saatinde de kimseyi rahatsız etmek istemedim. En yakınımdaki petrole yavaş yavaş gittim.  Lastiğe hava bastım. Petroldeki görevliye kriko olup olmadığını sordum. Bizde yok cevabının üzerine, birkaç petrol daha gezerek kriko aradım. Ama hiç birinde yoktu. Lastiğin havası da oldukça iyi görünüyordu. Zaman kaybetmeden yola çıkmaya karar verdim. Yolda lastiği birkaç kez kontrol ederek yolu yarılamış oldum. Yol üzerinde bir petrolden daha hava basarak, gideceğim yere kadar sağ salim vardım.

Bayram ile buluşarak eşyaları onun arabaya aktardık. Güzel bir kahvaltıdan sonra, Toros dağlarına doğru yola koyulduk. Kapalı, fakat yumuşak bir hava vardı. Sohbet ederekten Torosların eteklerine vardık. Karşımızdaki manzara mükemmeldi. Karlı zirveleriyle Toroslar karşımızdaydı. Yükseklere tırmandıkça, hava iyice soğuyor ve inceden karlar atıştırıyordu. Harika manzaralar eşliğinde avlanacağımız mevkiye geldik.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-8

Araçtan indiğimizde, yüz metre ilerimizdeki dereden coşkulu sesler geliyordu. Hemen bir çay keyfi yaptık. bu esnada hazırlıklarımızı da tamamladık. Dereye doğru yürümeye başladık, içim içime sığmıyordu. Bir sene önceki tutmuş olduğum, ilk kırmızı benekliler küçük boylarıyla beni hiç tatmin etmemişlerdi. Bu seferki hedefim biraz daha büyükleriydi.

Derenin yanına vardığımızda suyun çok coşkulu aktığını gördüm. Döner kaşıklarla avlanmamız neredeyse imkansızdı. Hemen yemli takınla avlanmaya karar verdik. Takımlarımızı hazırladık ve silikon kurtçuklardan taktık. Vadide yukarı doğru ilerlemeye başladık. İlerledikçe suyun şekli değişiyor; çağlaklar, şelaleler karşılıyordu bizi. Sanırım en çok fotoğrafı bu avımda çektim. Manzara beni öylesine etkilemişti ki tarifi zor güzellikler yaşıyordum. Burasını bahar aylarında hiç düşünemiyordum. Bayrama bu rotayı bahar aylarında tekrarlayalım dedim. Gitmek nasip olursa tekrar bir Toroslarda av hikâyesi okuyacaksınız.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-9

Biraz ilerledikten sonra küçük bir şelalenin önüne salladım oltamı. Anlık bir vuruş alıyorum, o heyecanla hemen çekiyorum oltamı ama kaçırıyorum. Aynı noktaya ikinci atışımı yapıyorum. Biraz bekledikten sonra tekrar atlıyor balık sahteme, bu sefer bekliyorum sahteyi iyice yutmasını ve balığı yavaşça alıyorum sudan dışarı. Yakışıklı bir erkek gökkuşağı alası yakalıyorum. Aynı noktaya üçüncü atışımı yapıyorum. İkinci balıkta takılıyor oltaya. Bu balıkta aksiyon harikaydı. Sağa sola kaçmaya başladı. Biraz gezdireyim dedim, şelaleden tırmanmaya başladı. Ama sonunda bu balığı da sudan çıkmaya ikna ettim.  Ava yeni başlamamıza rağmen kısa surede gelen bu iki balık yüzümüzü güldürmüştü. Biraz daha ilerledik, devasal çam ağaçları bize eşlik ediyorlardı. Üzerlerindeki karlarla o kadar heybetlilerdi ki, unutmak mümkün değil. Şelaleler, göletler derken hiç balık alamaz olduk. Balıktan geçtik, oltalarımızı tırtıklamıyorlardı bile.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-6

Tam umutlarımız tükenmişken, güzel bir vuruş aldım. Birkaç denemeden sonra balık kancayı yutmuştu. Keyfini çıkara çıkara balığı sudan dışarı aldım. Sonunda hedef balığımız olan kırmızı benekliyi yakalamıştık. Üzerindeki siyah ve kırmızı benekler ile balık çok güzel görünüyordu. Hemen fotoğraflandırdık. Suyun dışında çok fazla beklemesini istemiyordum. Ait olduğu yere göndermek için suya doğru eğildiğimde, aceleci davranıp elimden kurtularak suya düştü. Kısa ama güzel bir anı oldu benim için bu balık.

Biraz daha yükseklere tırmandık. Bayram küçük bir kırmızı benekli yakaladı ve hemen suya iade etti. Bende fazla geçmeden küçük bir gökkuşağı alası daha yakaladım. Niyetim aslında bunu salmak değildi ama bunu da elimden düşürmüştüm.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-4

Bu avımızdaki yakalamış olduğumuz gökkuşağı alabalıklarını suya iade etmedik. Boyları ne olursa olsun bu balıkların suya iade edilmeleri yasaktır. İstilacı tür olarak kabul gören bu balıklar doğal alabalık türlerini ciddi anlamda tehdit ediyorlar. Karamanda yapmış olduğum gökkuşağı alası avlarımda, suya iade ettiğim çok olur. Bunun nedeni ise bizim deremizde başka alabalık türü olmamasıdır.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-3

Avımıza dönecek olursak, soğuk ve kar şiddetini arttırınca dönmeye karar verdik. İnişte bazı noktaları denesekte sonuç alamadık. Aracımızın yanına dönerek, güzel bir ateş yakarak üşüyen bedenlerimizi ısıtmaya çalıştık. Geride kalan közlerle ise sucuk ekmek yaparak karnımızı doyurduk. Dönüş yolunda ise ileriye dönük av planlarımızı yaptık.

Başka bir av hikayemde buluşmak ümidi ile. Salarsak tekrar tutarız.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-2

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-dogal-alabalik-1

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.