Bu avlağa bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine çıktık yola. Karaman’a 218 km uzaklıktaki bu avlakta nadiren de olsa Kırmızı Benekli Alaların çıktığını duymuştuk. Bir önceki hafta Bayram arkadaşımız bu avlağı ziyaret etmiş ve çok sayıda Gökkuşağı Alası almıştı. Mesut ağabey ile birlikte bizde bu avlağa gitmenin değişiklik olacağına inanarak planlarımızı yapmıştık.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-3

Sabah 4:00 gibi Karaman’dan ayrıldık. Tarif üzerine avlağın bulunduğu mevkie vardığımızda, biraz yanlış geldiğimizi anladık. Dere aynı dereydi ama tarif edilen yeri bir türlü bulamamıştık. Bizde şansımızı denemek için biraz daha ilerlemeye kadar verdik. Dereye yakın bir yerde aracımızı park ettik. Dere kanarına zorlu bir patikadan indik. Dere bizim derelerden daha büyüktü ve çok fazla su vardı. Hemen iki farklı silikon yemlerden takım hazırladık. Balık hangi yeme vurursa, avımıza o yem ile devam edecektik. Dereden aşağıya doğru yemlerimizi ata çeke ilerlemeye başladık. Dere kenarında oldukça fazla bitki örtüsünün olması ilerlememizi zorlaştırıyordu. Özellikle böğürtlen çalıları çok canımızı yaktı. Avın sonunda vücudumuzun neredeyse her yerinde çizikler vardı.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-1

Yaklaşık bir km kadar ilerlemiştik, fakat hiç balık kandıramamıştık. Geri döndük ve başladığımız noktaya vardık. Patikayı tırmanmadan önce, biraz dinlenmeye karar verdik. Dere kenarında oturarak hem oltalarımızı atıyor hem de dinleniyorduk. Ve beklenen o ilk balık Mesut ağabeyden geldi. Güzel bir kırmızı benekli almıştı. Neşemiz yerine gelmişti. Bende yemimi Mesut ağabeyin kullandığı yemle değiştirmek için, yeleğimin ceplerini karıştırırken, elime kaşık kutusu geldi. Hemen favori kaşıklarımdan birisini takımıma bağladım. İlk atışımda vuruşu almıştım. Mesut ağabeye burada balık var derken, ikinci atışımı yapmamla balığın kaşığı alması bir oldu. Bende balıkta yakışıklı bir kırmızı benekliydi. Bu balığı ilk aldığımda Anadolu alası sanarak çok sevinmiştim. Ama avdan döndükten sonra, araştırmalarımın sonunda, bu balığında kırmızı benekli olduğuna kanaat getirdim.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-2

Mesut ağabeyde yemli düzeneği bırakarak kaşığa geçti. Çok geçmeden kaşıkla bir kırmızı benekli daha kandırmıştı. Burada biraz daha uğraştıktan sonra, çıkmaya karar verdik. Aracımıza binerek derenin yukarılarına doğru ilerledik. Yaklaşık beş kilometre sonra uygun bir yer daha bularak, derenin kenarına indik. Buradan aldığımız ilk balık, yine kırmızı benekli oldu. Derenin aşağısına doğru ilerlerken, kaşıklarımızdan vuruşlar hiç eksik olmuyordu. İlk vuruşlarda kaşığımızı alamayan balıklar, kolay kolay bir daha kaşıklarımıza saldırmıyorlardı.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-4

Mesut ağabey ile dereyi karşılıklı tarayarak inerken, kaşığıma sağlam bir balık atladı. Makinemden hızlı bir şekilde kalama boşalırken, balıkta kendini gösterdi. Balığın türünün ne olduğunu anlayamasak da, büyüklüğünü anlamıştık. Mesut ağabey karşıdan kepçeyi çıkart diye bağırırken, bende kalamayı sıkmaya çalışıyordum. O hengâmede balıkta kendini kaşıktan kurtarmayı başardı. O heyecanla ve kırılan umudumla olduğum yere çöktüm kaldım.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-5

Kendime gelmem biraz zaman alsa da, av boyunca kaçan bu balığı hiç aklımdan çıkartamadım. İlerledikçe balık almaya devam ettik. Çektiğimiz balıkların tamamının kırmızı benekli olmaları ise bizi oldukça mutlu ediyordu.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-6

Bu bölgeden de ayrılarak, geldiğimiz istikamete doğru inmeye başladık. Yol üzerinde dereye yakın yerlerde durarak, denemeler yapıyorduk ve her vardığımız bölgeden de kırmızı benekliler çıkıyordu. Yol üzerinde ise üç, dört alabalık çiftliği ve restoran geçmemize rağmen hiç gökkuşağı alası alamamıştık. Bu kadar çok kırmızı beneklinin olmasına inanamıyorduk.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-7

Avımızın toplamında 16 kadar kırmızı benekli yakaladık. Bunlardan ikişer adet alıkoyduk ve geri kalanları zarar vermeden suya iade ettik. Karaman’a dönüş yolumuz üç saat kadar süreceği için yola erkenden koyulduk. Güzel ve unutamayacağımız bir av günü geçirmiştik. Böylesine bir kırmızı benekli potansiyeli ile karşılaştığımıza ise halen çok şaşırıyoruz. Ne umduk, ne bulduk. Gelecek nesillerinde bu balıkları bulmaları için, yakala bırak prensibini kesinlikle benimsemeliyiz. Unutmayalım salarsak tekrar tutarız. Tüm güzel insanlara rastgele.

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-8

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-10

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-11

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-12

alabalik-gunlukleri-kirmizi-benekli-alabalik-tayyar-celik-13

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.