DEREDE ALABALIK AVLAMAK

5
4679

Derede alabalık avcılığı, olta balıkçılığının en zor olanlarından ve bir o kadar da keyifli olanıdır. Alabalıklarla ilk olarak 31.05.2013 tarihinde gittiğimiz bir aile pikniğinde tanıştım. Ağabeyinin yanında getirdiği oltalar ile derenin kenarında şamandıralı takımlarımızla avlanmaya başladık. Ağabeyim ben ve bir arkadaşım yan yana sallamıştık oltalarımızı. Çok geçmeden arkadaşım şamandıranın suya batması ile balığı olanca gücü ile sudan dışarıya fırlatmıştı. Çimlerde hoplayan harika renklere sahip bir balık var. Balığın formu ve renkleri beni etkilemişti adeta. Hemen tekrar oltalarımızı suya attık. Ama ne kadar uğraşsak ta başka balık yakalayamadık.

alabalik-gunlukleri-rainbow-trout-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-4

Hafta boyunca balık aklımdan hiç çıkmamıştı. Hafta sonu ağabeyimden aldığım emanet olta ile kendimi derenin kenarında buldum.  Akşama kadar uğraşmaların sonuç vermese de harika zaman geçirmiştim. Sonraki hafta bir baktım yine dere kenarındayım. Bu sefer ufakta olsalar iki adet alabalık yakalamayı başardım. Balıkların mücadeleleri beni öğlesine etkilemişti ki artık kendimi dereye gitmekten alı koyamaz oldum. Hemen hemen her fırsatta dereye kaçamaklar yapmaya başladım. Zaman geçtikçe de kendimi alabalık avcılığında geliştirmeye başladım. Farkı avlaklarda farlı türlerin peşimde koşarken buldum kendimi.  İlk günkü heyecanımı hiç kaybetmedim. Aksine her geçen gün alabalıklara olan ilgim giderek arttık. Farklı teknikler ve farklı yemler ile avlanmaya başladım. Kendince yeni deneyimler kazandım ve bunları da geliştirmeye devam ediyorum.

alabalik-gunlukleri-tayyar-celik-derede-alabalik-rainbow-trout-3

01 Ekim – 28 Şubat tarihleri arasında orman içi sularda Gökkuşağı alabalığı dahi olsa avlamak yasaktır. Bu tarihler dışında Doğal alabalık türlerinde günlük limit 3 adet ve 25 cm boy sınırlaması vardır. Gökkuşağı alabalığında ise günlük limit 10 adet boy sınırlaması ise yoktur. Geleceğimiz için bu kuralları esasa almamız gerekmektedir.

Alabalık avcılığında olmazsa olmaz kurallar ve ekipmanlar vardır. Ben bunların bir çoğunu yaptığım sayısız avlarımda tecrübe edindim. İnternetten ve sosyal medya aracılığı ile çok sağlan dostluklar kurdum ve yeni yeni bilgiler edindim. Sizlerle de bu bilgileri dilimizin döndüğü kadarı ile aktarmaya çalışacağım.

alabalik-gunlukleri-avlanma-teknikleri-derede-alabalik-avlamak-tayyar-celik-2

Avlanma Disiplini: Alabalık avcılığında disiplin gerçekten çok önemlidir. Kullanacağınız takımdan, giyiminize kadar önemli unsurlar taşır. En önemli unsur ise sessizlik ve gizliliktir. Alabalıklar görme, duyma ve işitme duyuları oldukça gelişmiş bir balık türüdür. Bu yüzden avlanacağınız ortama uygun giyinmek ve kendinizi gizlemek çok önem taşıyor. Kamuflaj tarzı veya haki renkler ilk tercihimdir. Mümkün oldukça uzak atışlar yapmanız aleyhinize olacaktır. Sessizlik ve gizlik alabalık avlarınızda her daim ön planda olmalıdır. Ben genellikle dere avlarına yalnız gitmeyi tercih ederim. Yalnız gittiğim avlarım her zaman başarılı olmuştur.

alabalik-gunlukleri-avlanma-teknikleri-derede-alabalik-avlamak-tayyar-celik-1

EKİPMANLAR: Dere avlarında ekipman önemli ayrıntıdır. Kamışınızdan tutunda kullanılan kurşuna kadar önem arz eder. Kullanılan ekipmanların mad renklerde olmasına dikkat edin. Örneğin; kullandığınız parlak bir fırdöndü balığın ilk dikkatini çekecek ve yemden önce ona saldırmasına neden olabilir. Ben mümkün oldukça siyah veya mad renkleri tercih diyorum.

alabalik-gunlukleri-rainbow-trout-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-9

Kamış ve Makine Seçimi: Bence kamış bu işin en önemli yanlarından birisi. Balık ile sizin aranızda iletişim aracıdır kamış. Kamışınız ne kadar esnek olursa, size yaşatacağı haz da o derece inanılmaz olur. Ben son zamanlarda LRF (Light Rock Fishing) avlarında kullanılan UL (Ultra Light) kamışları tercih ediyorum. Küçük bir balık dahi alsanız, inanılmaz anlar yaşıyorsunuz. Birde kiloluk veya kilo üstü bir balık denk gelirse tadından yenmiyor. Avlağın durumuna göre kamışınızın uzunluğunu tercih edebilirsiniz. Ben tercihen 1.65cm ila 1.80cm’lik kamışları tercih ediyorum. Nadiren 2.10cm’lik kamış kullanıyorum. Kamışın kısa olması çalılıklı bölgelerde yer değiştirirden sağa sola takılma riskini aza indiriyor. En önemli etkisi ise yakaladığınız balığı kepçelerken çok daha kolay oluyor. Kullandığınız kamış uzunsa balığın kepçelemeniz zorlaşıyor. Kısa kamışlarla bu işlen daha kolay. Makine tercihimi ise 1000 lik makinelerden yana kullanıyorum. Nadiren 2500 lük makineler tercih ederim. Ama eski alışkanlığım ve bir türlü vaz geçemediğim Okuma Trio s40 ile de zaman zaman av yapmaya devam ediyorum.

Misina Seçimi: Misina tercihim kaşıklı avlarımda 0.18mm ile 0.22mm oluyor genellikle. Yemli avlarımda ise 0.22mm ile 0.30mm aralarında oluyor. Fluoro Carbon misinalar tercihen daha elverişlidir. Son dönemlerde yemli avlarımda ip misina tercih etmeye başladım. Büyük balıklarda riski mümkün oldukça sıfıra indiriyor. İp misinalar sağlamlığı açısından genellikle 0.18mm de sabit kalıyorum.

alabalik-gunlukleri-avlanma-teknikleri-derede-alabalik-avlamak-tayyar-celik-4

Yem Seçimi: Genellikle dere avlarıma döner kaşıklarla başlarım. Tercihen 2-3 numara kaşıklar kullanırım. Nadiren 4-5 numara kaşıklar tercih ederim. Dere avları için en ideal kaşıklar 2-3 numaradır. Geniş bir döner kaşık koleksiyonuna sahip olmama rağmen neredeyse hep Mepps Aglia TW modelini tercih ediyorum. Bunun yanı sıra, gümüş renk veya altın yaldız üzerine kırmızı benekli kaşıklar ve siyah benekliler ikinci tercihim oluyor. Şu saatte bu renk, şu havada şu renk bilmem. Her zaman iş yapan bu kaşıklarla avlanırım.

Yemli takımla avlanacaksam ilk tercihim silikon yemlerdir. Silikon yemler hem göletlerde hem de derede en çok başarılı olduğum avlanma sistemidir. Tercihimi canlı renklere sahip ve üzerlerinde simler bulunan toplardan yana kullanıyorum. En etki renkler sırası ile söyle; sarı, turuncu, yeşili pembe, kırmızı. Bu topların haricinde küçük kurtçuklar, sahte solucanlar ve yumuşak silikon böcekler kullanıyorum.

alabalik-gunlukleri-avlanma-teknikleri-derede-alabalik-avlamak-tayyar-celik-3

Silikon yemler ile avlanırken üç şekilde balıkları kandıra bilirsiniz.

 1. Atıp bekleyerek; Yem suyun akıntısı ile kendi kendine hareketler yapar.
 2. Hafif aksiyonlar ile; Yeminize çok küçük dokunuşlar ile olduğu yerde küçük aksiyonlar yaptırarak.
 3. At-Çek ile; Küçük aksiyonlar ile atıp çekerek.

Önümüzdeki sayılarda sizlere bu silikon yemler ile daha ayrıntılı bir yazı hazırlayacağım.

Kullandığım başka bir yem şekli ise kendi hazırlamış olduğum silikon ve fly tarzı yemler. Boş zamanlarımda bu tarz yemler hazırlayarak gittiğim avlarımda deniyorum ve güzel sonuçlarla da karşılaşıyorum. Aslında bu avlanma tarzım LRF (Light Rock Fishing) tarzına çok daha yakın.

Mesire bölgelerinde avlanıyorsanız kesinlikle ekmek içini denemenizi tavsiye ederim. Piknikçilerin giderken attıkları çöplerden olsa gerek bu bölgelerdeki balıklar ekmek içlerine çok talep ediyorlar veya bana hep öyle denk geliyor.

Takım Düzeneği: Yemli avlarımda kullandığım, en etki takım düzeneği ana beden üzerinde 2 – 3 gr’lık bir gezen kurşun,  12-13 numara klipsli fırdöndü ve buna iliştirdiğim 30 cm’lik köstek düzeneğimdir. Kurşununuzun hafif olması çok önemlidir. Ve bu yüzden UL kamışları tercih ediyorum. Kurşunu suya düştüğünde fazla ses çıkartmaması balıkları ürkütmüyor. Aksine suya düşen bu yumuşak sese merak uyandırıyor. Büyük kurşunlar balığın ürkmesine ve saklanmasına neden olmakta.

Bir başka takım düzeneği ise şeytan oltasıdır. Bu düzenek bir çoğunuzun da bildiği gibi ana beden üzerine bağlanan kancadan ve tercihen buna sıkıştırılan çok hafif gramajlı kurşunlardan ibarettir.

alabalik-gunlukleri-balik-avi-tayyar-celik-8

AKSESUARLAR: Alabalık avlarında olmazsa olmaz aksesuarlar vardır. Bu  aksesuarlar avınızda size çok kolaylıklar sağlayacak ve işinizi pratikleştirecektir.

 1. Yelek: Çok gözlü bir yelek fazlası ile içinizi görecektir. Yeleğinizde ne kadar fazla göz olursa olsun, zamanla tüm gözlerini dolduruyorsunuz.
 1. Sırt Çantası: Dere avlarının olmazsa olmazlarından birisidir Sırt Çantası. Tüm fazlalıklarınızı rahatça taşımanıza yardımcı olur. Yemeğinizden tutunda, yakaladığınız balıkları rahatlıkta taşırsınız.
 1. Kepçe: En önemli aksesuarlardan biriside bu kepçedir. Özellikle kiloluk bir balık yeminize atladığında bu kepçenin önemini daha iyi anlayacaksınız. Kendinizi hiç kasmadan kolaylıkla balığı sudan çıkartırsınız. Alabalık avcıları için en ideal kepçe türü kısa saplı raket kepçelerdir.
 1. Kasık Çizmesi: Kasık çizmesi de dere avlarınızda size fazlası ile kolaylık sağlar. Özellikle kış aylarında karşıdan karşıya geçmede veya takılan kaşığınızı kurtara bilmek için defalarca suya girmeniz gerektiğinde ödemini anlayacaksınız.
 1. Takım Kutusu: Küçük bir takım kutusu oluşturmanızda çok fayda görürsünüz. Bu kutunun içerisine; Klipsler, Fırdöndülü klipsler, farklı gramajlı gezer kurşunlar, kıstırma kurşunlar, kancalar, v.s.
 1. Diğer Aksesuarlar: Bence dere avları için bir gözlüğünüz olmalı. Bu isterseniz güneş gözlüğü olsun isterseniz her hangi bir gözlük. Sizi dere kenarındaki çalılardan, dikenlerden koruyacaktır. Yemli avlarınız için bir kanca çıkartıcı veya karga burun penselerden bulundurmanız yararınıza olacaktır. Ben birde acil durumlar için küçük bir ilk yardım çantası oluşturdum. Çok şükür bu zamana kadar kullanmaya ihtiyaç duymadım, ama ne zaman lazım olacağı belli olmaz.

alabalik-gunlukleri-rainbow-trout-gokkusagi-alasi-tayyar-celik-3

Sizlere kendimce uyguladığım ve tecrübe ettiğim bilgilerimi aktarmaya çalıştım. Aslınca bu yazıyı daha ayrıntılı bir şekilde karşınıza çıkarta bilirdim ama kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. Başka bir makalemiz de buluşmak dileğiyle. Sürdürüle bilir olta balıkçılığı için sirkülerde belirtilen boy ve zaman dilimlerine muhakkak uyalım. Yakala bırak prensibini benimseyelim. Salarsak tekrar tutarız. Tüm güzel insanlara Rastgele.

 

5 YORUMLAR

 1. Yazınızı keyif alarak okudum,bilgi açisında çok faydalı bir yazı…
  Benim bir sorum olacak,kayseri pınarbaşında alabalık avlarken yanımızda bazı arkadaşlar havyar ile balık yakalıyorlardı , biz saatte bir alırken onlar beş dakıkada bir balık alıyorlardı ,havyarı birmadde ile karıştırmışlardı turuncu renklı biraz kırmızıya çalar bir karışımdı ne olabilir acaba? Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Ferhat bey öncelikle teşekkür ederim.
   Kayseri’de havyar ile alabalık avı yaptıklarını daha önceden de duymuştum.
   Havyara nasıl kırmızıyı renk verdiklerini bilmiyorum ama tahmin yürütecek olursak gıda boyası kullanıyor olabilirler.

 2. sağılmış havyarı iki saat tencerede haslayıp kırmızı renk gıda boyası katarsınız renk kıvamını azar azar katarak verirsiniz ayrıca bıraz limontuzu eklersiniz sertleşmesi için sonra bu hazırladıgınız yemi dolapta saklarsınız kücük küçük boncuk görünümünde olur. dere avlarında kullandığımız bir yem çeşididir güzel sonuçlar alırsınız.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.