Alabalık avcılığının en önemli ekipmanlarından birisidir kamış. Balık ile sizin aranızdaki o hassas noktayı kamışınız belirler. Balığınız yeminizi aldığı anda, aksiyon başlar. Bu aksiyonu ise en uç seviyeye taşımak ise doğru kamışı tercih etmek ile gerçekleşir. UL Kamışlar yanı (Ultra Light) en esnek kamışlardır. Bu kamışlardaki tek dezavantajınız sahtenizi veya yemli takımınızı atarken, ucunun çok esnek olmasından dolayı hedefinizde sapmalar olacaktır. Aynı tür kamışlar ile uzun sureli yapılan varlarda, zaman ile kamışa alışılıyor ve tarz sorunları da ardınızda bırakıyorsunuz.

alabalik-gunlukleri-derede-kamis-tercisi-secimi-trout-tayyar-celik-6

Ben derede yaptığım avlarımda kaşıkla veya yapay yem kullanacaksam, kamış aksiyonunu 1-11gr arasındaki kamışlardan yana tercih ediyorum. Yemli yapacağım avlarımda ise 5-20gr aralığındaki kamışları tercih ediyorum. (Yemli avlardan kastım yapay yemlerdir.) Dere avlarında parkurun ve avın zorluğunu da göz önünde bulundurursak, hafif kamışlar ile daha uzun sureli ve daha az efor harcayarak av yapmanıza neden oluyor.

alabalik-gunlukleri-derede-kamis-tercisi-secimi-trout-tayyar-celik-5

Dere avlarımda genellikle 1.65cm – 1.80cm lik kamışlar ile avlanmayı tercih ediyorum. Nadiren veya kış mevsimlerinde 2.10cm lik kamışlar kullanıyorum. Doğanın yeniden hayat bulduğu bahar aylarında, derede avlanmak zor bir hal alır. Yeşeren bitki örtüsü atışlarınıza engel olur, yer değiştirirken ise kamışınızın ucundaki kancayı bir yerlere akmadan gitmek neredeyse imkânsızlaşır. Böyle zamanlarda kısa kamışın çok faydası vardır. Özellikle Kırmızı Benekli avlarında zorlu arazilerde teleskopik kamış tercih etmek en mantıklı seçimdir.

alabalik-gunlukleri-derede-kamis-tercisi-secimi-trout-tayyar-celik-4

Kısa kamış tercihinin en güzel yanlarından biriside, avlanırken iri bir balık oltanıza atladı diyelim. Bu balığı sudan çıkartmak için en etkili yöntemlerden birisi balığı kepçelemektir. Göl veya göletlerde balığı yormak için oldukça geniş bir alana sahipsiniz. Ama derelerde böyle bir şansınız neredeyse yoktur. Kısıtlı bir alanınız var ve balığın kaçacak çok yeri var. Ağaç köklerine veya suyun oyduğu yerlere balığı kaçırmadan en kısa zamanda balığı kepçelemelisiniz. Bu yüzden balığı en kolay kısa kamış kullanıyorsanız almanız mümkündür. Uzun kamışla balığa daha zor hakim olursunuz ve kendinize yaklaştırmanızda kolay olmaz.

alabalik-gunlukleri-derede-kamis-tercisi-secimi-trout-tayyar-celik-3

Kamış tercihini yaparken kamışın renk ve halkaları da çok önemlidir. Göz alıcı renklerden uzak durup, doğaya yakın ve pırıltısız mad renkleri tercih etmelisiniz. Unutmayalım ki alabalık avlıyoruz, doğadaki en hassas ve duyarlı balıklardan birisi. Halka sarımları da çok önem arz etmektedir. Halkaların 45 derece açıda olmasına dikkat edin. V Sistem halkalar misinanızın akışkanlığı ve dolanmaması için en ideal olanıdır. Kamışlarda sap kısmı da önemlidir. Kaygan olmayan malzemelerden yapılmış olmasına dikkat ediniz.

alabalik-gunlukleri-derede-kamis-tercisi-secimi-trout-tayyar-celik-2

2 YORUMLAR

    • Merhaba Alper bey,

      V Sistem halkalar V şeklinde halkaları sardıkları için ve 45 derecelik açıları sayesinde misina akışkanlığı ve dolanmaması için en ideal olanı. Misinaya etki eden hava ve halka direncini en aza indiren halka yapıları 45 derecelik açıdaki halkalardır. V sisten kamışlarda halkaları 45 dere açılarda yaptıkları için ve avlarım da bunu deneyimlediğim için, ben kendimce bu tür kamışları ideal görmekteyim. İlginize teşekkür ederim. Bu arada sitenin harika olmuş, fırsat buldukça takip etmeye çalışacağım.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.