Alabalık avlarında önem arz eden, bir diğer unsurda doğru misina tercihidir. Sizlere yaptığım avlarımdaki tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. Derede avlanıyorsam kesinlikle en ince ve sağlam misinaları tercih ediyorum. Makinanızın kalama ayarını yaptığınız taktirde, trofe bir balık bile almış olsanız balık misinanızı kopartamayacaktır. Aslında bu olay kamış, makine ve misina üçü bir arada kombine ediyor. Kamışınızın esnekliği ve makinadan boşalan kalama, misinanızın kopmamasındaki en önemli etkenlerdendir. Tabii ki sahtenize doğru atılan düğümde buna etkendir. Buradaki tek dezavantaj ise derede balığın kaçacak çok yerinin olması, balık misinanızı patlatamasa bile ağaç köklerine sarabilir veya yuvasına girebilir.

alabalik-gunlukleri-trout-misina-secimi-tayyar-celik-1

Ben tercihimi 0.14 – 0.16 – 0.18mm gibi mümkün oldukça Fluoro carbon misinalardan yana yapıyorum. Misinanızın kaliteli ve çekerinin yüksek olması ön planda olmalıdır. Birde özellikle Monofilament misinalarda (Super Soft) ilk tercihimdir. Sert misinalar sahtenizi atarken hem daha fazla boşluk yapıyor ve daha kötüsü makinenizin sarım kılavuzunu açtığınızda ise kendiliğinden boşalıyor.

alabalik-gunlukleri-trout-misina-secimi-tayyar-celik-1

Derede yemli avlanıyorsam ve trofe balık peşindeysem, kesinlikle ip misina tercihimdir. Yemli avlarda takılma riski her zaman için daha fazladır. Takımızı kurtarmanın en iyi yolu ise ipinizin sağlam olmasıdır. Ben yemli avlanırken kalama ayarını mümkün oldukça sıkı tutuyorum. Balığın bir yerlere kaçmasına pek fırsat vermiyorum. Kamıştaki esneme payı misinanızın kopmasını mümkün oldukça azaltıyor zaten.

alabalik-gunlukleri-trout-misina-secimi-tayyar-celik-3

alabalik-gunlukleri-trout-misina-secimi-tayyar-celik-4

2 YORUMLAR

  1. Tayyar hocam emeğinize sağlık güzel yazı fakat fluorocarbon misinalar hem daha kolay yıpranan ve çekerleri normal mono misinalara göre çok daha düşük değerlere sahip oluyorlar hemde 0.14-0.16-0.18 gibi değerlerden bahsetmişsiniz böyle bir misina ile balık kenara almak ancak çok ciddi bir kaloma ile mümkün fakat av esnasından suda çapraz yay çizdirmek gibi atışlar yapıyorsak bu kalomayı o kuvvet bile açar abim ayrıca kıyılama konusunda eğer suyun içinde değilsek veya kıyıya yüksek bir yerdeysek yani kepçe kullanamıyorsak bu trofe en azından 500 gr bir balık bile olsa sert bir çırpınıştan bu misinayı çok rahat kırar. Mono misinalara gelince yumuşak misinalara kafa darbelerini emerek kanca açma gibi sorunları ortadan kaldırır ve kolay yırtılan bir damak yapısına sahip olan bu balığın ağzını yırtmasını bir nebze dahi olsun engeller. Benim naçizane fikrim ve alabalıkla geçirdiğim bu 9 yılımın bana kattığı bir şey varsa kalınlık konusunda abartıya kaçmadan 22 ve 26-8 Arasında seçimler yapılması ve bu seçimin kaliteye göre incelmesi gerektiğinden yana çünkü Türkiye de ulaşabileceğimiz 14-16 kalınlıklarda öyle çok sağlam misinalar malesef yok denecek kadar belkide yok olsa da ateş pahası hadi aldık diyelim ala avı bu taşa değecek ağaca değecek yara alacak bu şekilde buna balık takıp balığın ağzında Mepps göndermek bir Alabalık avcısına yakışacak bir hareket değil. Birazcık balıklarıda düşünüp sağlamlığı artırmak açısından en ideali bence 22-24 seçimleridir ben şahsen bunları kullanıyorum daha incelerinide kullandım kaliteli olanlarınıda kullandım yazdıklarımın hepsi yaşantı sonucu oluşan bilgilerdir ve sonuç olarak şu var 16-18 lik misinanın avcılığıyla 22-24 hatta 26 lığın bile avcılığı arasında İnan’ın fark yok olsa da yok denecek kadar az. Ha şu var balık yumurtaya yatmadan önce karnı dolmaya başladığı sıralar isteksiz huzursuz olur o zman böyle burnunun ucuyla saldırır yeme böyle zamanlarda verimi artırmak adına inceltilebilir ama zaten o dönemdeki balık bırakın yaşasın geleceğe umut olsun. Bana bu av bir şey öğrettiyse o da bu balığın neşesi yoksa hap hup oltaya atlamıyorsa vardır bir bildiği gelecek sezona şaklayın hayallerinizi tutmak için hırs yapmayın çünkü balık size gıcık olduğu için değil hali belli karnı dolu huzursuz artık bir döneme giriyor belliki yakala bırak yetmiyor rahat bırakmak gerek unutmayın bizim olduğu kadar onlarında kendine has psikolojileri var ve sizden çok çok önce gelecek olan bir yağmuru, seli, hesten bırakılan suyu, bulanığı sezebilir ve hareketleri ona göre değişir… Saygılar..

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.