Göl veya Göletlerde alabalık avcılığı, derede yapılan avcılığa göre daha kolay ve az efor gerektirir. Göl veya göletlerde avlanma şeklini ikiye ayırırsak kamış tanımlamamızda kolaylaşmış olur.

  1. At-Çek yaparak avlanmak
  2. Yemli – Beklemeli avlanmak

  1. At-Çek yaparak avlanmak

Göl veya göletlerde at-çek ile avlanacaksanız, yine aynı dere avlarında kullandığımız kamışlarda olabilir. Burada çevremizde deredeki gibi, çok sık bitki örtüsü olmayacaktır. Böyle yerlerde kamışınızı uzun tercih etmeniz, yapay yeminizi veya kaşığınızı daha uzak noktalara atmanızda faydalı olacaktır. Burada yine aksiyonda tavan yaşamak istiyorsanız UL (Ultra Light) kamışları tercih edebilirsiniz. 1-11gr aksiyonlardaki kamışlar ideal bir seçim olacaktır. 4-5 numaralardaki döner kaşıklar veya gramajı yüksek sahteler kullanacaksanız 5-20gr lık seçilmesi daha isabetli olacaktır.

  1. Yemli – Beklemeli Avlarda

Yemli avlarımda uzun sureli bir av planlıyorsam Sazan veya Sudak avlarımda kullandığım takımları yanıma alırım. Kullandığım takım Okuma Epix V2 3.60cm 3lbs lik kamışlar. Genellikle yemli takımlar ile yaptığım avlarımda Bombardo şamandıralı kurşunlar ile yaparım. 60 gr lık bir Bombardo şamandıra yeminizi istediğiniz uzaklığa atmanızda yararlı ve yemli takımınızın takılma riskini çok aza indiriyor. Bombardo şamandıralar ile ilgili yazımı …………….dan bakabilirsiniz.

Günü birlik bir av planlamışsam taşıması olay olan boyları 2.40 cm ila 3.00 cm aralıklarındaki kamışları tercih ediyorum. Bu takımlarla da yine tek iğneli bombardo şamandıralar kullanıyorum.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.