ALABALIK AVLARINDA YEM TERCİHİ

21
60483

DAHA FAZLA EĞİTİCİ VE BİLGİLENDİRİCİ VİDEOLAR İÇİN YOUTUBE KANALIMI TAKIP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.youtube.com/TayyarÇELİK 

DÖNER KAŞIKLAR İLE AVLANMA

Alabalık avlamanın en keyifli yöntemlerinden birisidir. Çeşitli markaların çeşitli döner kaşıkları mevcuttur. Balıkların bu kaşıklara olan ilgileri, mevsime göre dönemsel farklılıklar göstermektedir. Avlaktan avlağa göre de farklılıklar vardır. Zamanla meralarınıza göre kendi kaşıklarınızı tanıyacaksınız. Benim bu güne kadar ki yaptığım avlarda hemen her merada iş yapan kaşıklarım oldu ve bunları da aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

DERE AVLARINDA EN ETKİLİ 5 MEPPS DÖNER KAŞIK

DİĞER KAŞIKLAR İLE AVLANMA

Kesme kasıklar veya S kaşıklar ile de alabalıkları kandırmanız mümkündür. Dere avlarında kesme kasıklar daha verimli çalışırlar. S tipi kaşıkları ise Göl veya Göletlerde denemeniz Trofe balık yakalama şansınızı daha da arttıracaktır.

SİLİKON YEMLER İLE AVLANMA

Silikon yemleri keşfetmemle dere avlarım daha keyifli hale gelmişti. Piyasada bulabileceğiniz çeşitli markalara ait yemler mevcuttur. Ben özellikle ( eggs ) yemleri tercih ediyorum. Sarı, yeşil, turuncu renkler en verimli olanları. Üzerlerinde sim varsa balıklar için daha çekici hale geliyorlar.

Silikon yemler ile avlanırken üç şekilde balıkları kandırabilirsiniz.

 1. Atıp bekleyerek, Yem suyun akıntısı ile kendi kendine hareketler yapar.

2. Hafif aksiyonlar ile, Yeminize çok küçük dokunuşlar ile olduğu yerde küçük aksiyonlar yaptırarak.

3.At-Çek ile, Küçük aksiyonlar ile atıp çekerek.

ALABALIK HAMURLARI

Alabalık avlarının vazgeçilmez yemlerinden birisi de alabalık hamurlarıdır. Bu hamurları ister kendiniz hazırlayın, isterseniz piyasadaki hazır alabalık hamurlarından alın. Ama renklerin fosforik ve göz alıcı renkler olmasına özen gösterin. Ben genellikle yeşil renk hamurları kullanıyorum ve güzel sonuçlar aldım. Fakat bu hazır hamurlar ile derede avlanmak pek mümkün olmuyor. Akıntının hızı yemimizi hızlı bir şekilde eritiyor ve düşmesine neden oluyor. Bu tarz yemler için en iadeli göl veya göletlerde avlanmaktır.

EKMEK İÇİ İLE AVLANMA

Ekmek içi alabalık avlarının en favori yemlerindendir. Özellikle mesire alanlarına veya alabalık tesislerine yakın yerlerde ekmek içi ile balıkları kandırmanız çok daha kolay olacaktır. Ben ekmek içi ile yaptığım avlarımı, şamandıralı takımlar ile yapıyorum. Birde ekmeğin kaşık gibi dönmesini sağlaya bilirseniz, avınız çok daha başarılı olacaktır.

FLY YEMLER İLE AVLANMA

Fly disiplini ile avlanmak çok farlı bir avlanma tekniğidir. Ne yazık ki ülkemizde bu şekilde av yapabileceğimiz avlaklar çok azdır. Ben bahar avlarında dere avlarımda fly iğneler ile dip takımı hazırlayarak avlanıyorum. Özellikle gökala avlarında çok verimli oluyor.

MAKET YEMLER İLE AVLANMA

Maket yemler ile de alabalık avlamak mümkün. 5 cm kadar, çok daları olmayan maket yemlerinizle dereler de başarılı avlar yapabilirsiniz. Çekirge, balık, çeşitli böcek maketlerini tercih edebilirsiniz. Maket yemler ile 2016 sezonunda çok başarılı avlar yaptım. Ama ne yazık ki görüntüleri ve fotoğraflarını dereye düşürdüğüm telefonum ile kayboldular. Yeni sezona ise daha hazırlıklı gireceğim ve daha fazla maket yemler ile avlanacağım.

LRF TARZI AVLANMA

LRF ile avlanma tekniği gün geçtikçe ülkemizde fazla talep görmeye başlarken, bende bu tekniği derelerde alabalık avında demek istedim. Ve harika sonuçlar aldım. Bu yöntemde mümkün olan çok hafif makine ve kamışlar tercih edilmeli. 1-15 gr arası atarı olan spin kamışlar, yüksek devirli 10-30 kalibre küçük ölçülerde makineler ve kullandığınız kamışa uygun 1-15 gr arası zokalar, çeşitli silikon yemler, kaşıklar, jigler ve sert suni yemler tercih edilebilir.

Dilerseniz LRF YÖNTEMİ İLE ALABALIK AVI makalesinden de yararlana bilirsiniz.

21 YORUMLAR

  • Ökkeş bey Fly iğneyi göl kamışına taksanız, Fly iğneyi sürekli hareketli tutmanı gerekiyor ki balık yeme saldırsın. Ama olmayacak şey değil denene bilir.

  • Daha Önce çok farklı hamurlar denedik Ökkeş bey alabalıklar için ama pek etkili olmadılar. Kendi yaptığımız hamurlardan en verimlilerini alabalık yemleri ile yaptığımız hamurlardan elde ettik. Ama suda çok çabuk dağılıyorlar.

  • Kesinlikle Ramazan bey ama canlı yemler ile sadece göletlerde avlana bilirsiniz. 4/2 Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğe göre akarsularda canlı yem ile avlanmak yasaktır.
   4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğe göz atmak isterseniz. Buraya Tıklayın.

 1. Mersin- Tarsusda (Cehennemdere ve Kadıncık barajına gideceğiz….Cehennemderede mepps kaşık ile avlandık verimliydi….Fakat daha iri gök alalar istiyoruz…Bu yüzden Kadıncık barajına gideceğiz… Öneriniz varmı ? Yem ne kullanalım dip atarken ki sistem nasıl şimdiden teşekkürler

 2. Meraba alabalik hangi canli yemleri sever ne tur yem kullanmaliyim bilgilndirirseniz sevinirim. Ben turkiyede yasamiyorum oldugum yerde canli yem serbest
  Ben yeni basladim hangi kamisi kullanmaliyim v.s genel.bilgi verirmisiniz

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.