DEREDE ALABALIK AVLARKEN İŞİNİZE YARAYACAK ÖNEMLİ BİLGİLER | Bölüm 1

0
11240

EN VERİMLİ AVLANMA ŞEKLİ, TEK VEYA İKİ KİŞİ İLE YAPILAN AVLARDIR.

Alabalık avında kişi sayısı ne kadar az olursa, avında verimi o denli etkili olacaktır. Ben dere avlarımı genellikle tek başıma yapmayı tercih ediyorum. Ama doğada yalnız avlanırken başınıza gelebilecek olumsuz bir durumda, size yardım edebilecek bir partnerinizin olması daima iyidir. Partneriniz ile derede uyumlu bir şekilde ilerlemeyi başarırsanız o gün avınızdan evinize mutlu bir şekilde döneceğiniz garantidir.

 

SESSİZLİK VE GİZLİLİK HER ZAMAN ÖN PLANDA OLMALIDIR.

Alabalık avcılığının en önemli kurallarındandır, sessizlik ve gizlilik. Alabalıklar çok hassas balıklardır, çıkartacağınız en ufak sesleri bile duyarlar ve saklanırlar. Görme yetenekleri de çok iyidir. Bu yüzden kendinizi gizlemekte büyük fayda göreceksiniz. Suya gölgenizi düşürmemeye özen gösterin. Güneşi hep karşınıza alarak avlanırsanız, suya gölge düşürmemiş olursunuz.

 

UZAKTAN YAPILAN ATIŞLAR, EN ETKİLİ ATIŞLARDIR.

Uzaktan yapacağınız atışlarda, şansınızı yükselmiş olacaksınız. Balığın sizi göremeyeceği mesafeden, yapılan atışlar. Her zaman güzel sonuçlar verir.

 

GİYSİ SEÇİMİ ÖNEMLİDİR.

Alabalık avcısının dikkat etmesi gereken bir diğer hususta, giysi tercihidir. Giysilerinizi doğaya uygun ve mad renklerde seçmeniz lehinize olacaktır. Parlak ve göz alıcı renklerden uzak durulmalıdır.

 

DOĞRU TAKIM SEÇMEK ÖNEMLİDİR.

Alabalık avcılığı diğer balık avlarına göre daha fazla efor harcamanızı sağlar. Özellikle dere avları. Bu yüzden doğru akım tercih etmek, lehinize olacaktır. Hafif ve sağlan takımlar gün boyunca yapacağınız avınızda, sizi mümkün oldukça daha az yoracaktır. Dere avları içim en uygun kamışlar 1.65cm ila 1.80cm aralıklarında olanlardır. Biraz daha zorlayacak olursak 2.10cm lik kamışlarda tercih edile bilir. Makine tercihinizi ise 1000lik makinelerden yana kullanmanız yerinde bir seçim olacaktır.

Dere avlarında kamış tercihleri için bu linkten yararlana bilirsiniz.

 

DÖNER KAŞIKLA YAPILAN AVLARDA DOĞRU ATIŞLAR ÖNEMLİDİR.

Derede döner kaşıkla avlanırken dikkate alınması gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise kaşığa yay çizdirmektir. Derede yapmış olduğum avlarda en koç balığı bu şekilde kandırmışımdır. Bir diğer önem taşıyan atış ise, kaşığı aynı yerden defalarca atıp çekmektense belirli açılarda atıp çekmeniz daha faydalı olacaktır. Akıntıya karşı çektiğiniz kaşıkları daha yavaş, akıntının yönünde çektiğiniz kaşıkları ise daha hızlı çekmelisiniz. Kaşığınızın suya düşmesi ile dönmesi bir olmalıdır.

DEREDE ALABALIK AVLARKEN İŞİNİZE YARAYACAK ÖNEMLİ BİLGİLER | Bölüm 2

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.