DEREDE ALABALIK AVLARKEN İŞİNİZE YARAYACAK ÖNEMLİ BİLGİLER | Bölüm 2

2
11644

YEMİ SUYA SESSİZCE DÜŞÜRMEK

Dere avlarında gizliliğin ve sessizliğin önemini bir önceki yazımızda ele almıştık. Kullandığınız yeminizin de suya mümkün oldukça en yumuşak halde düşürmeye özen göstermelisiniz. Yemli olarak avlanıyorsak gramajı düşük kurşunları tercih etmelisiniz. Suya sert bir iniş yapan sahte veya yemli takım, balığın ürküp saklanmasına neden olacaktır.

 

 

DERELERDE ALABALIKLAR NERELERDE BULUNUR ?

Derede alabalık arıyorsanız bunları bulabileceğiniz belli başlı yerler vardır. Bu yerleri zamanla daha iyi tecrübe ediyorsunuz. Alabalıklar bol oksijenli suları sevdikleri için öncelikli bakmamız gereken yerler; şelale altlar, suyun hızını alıp çağlayarak aktığı yerler, derenin kıvrımlı yerlerinde, suyun viraj aldığı yerlerin çıkışlarında, çağlakların bitişlerinde, kaya arkaları, ağaç kökleri, gölge yerler, suya devrilmiş ağaç dipleri öncelikli bakılacak yerler arasındadır.

 

 

ZORUNLU OLMADIKÇA SUYA GİRMEYİN

Alabalıkların seslere çok duyarlı olduklarını daha önceden de söylemiştik. Bu balıklar en ufak seslerden bile ürkerek saklana bilirler. Bu yüzden dereye girdiğinizde yapacağınız ses titreşimlerini algılayarak oradan uzaklaşacak veya saklanacaklardır.

 

 

GÖLGELERİ TARAYARAK İLERLEMEK

Güneşli bir havada avlanıyorsanız ve bulunduğunuz dereye güneş ışığı görüyorsa, gölge yerlerde alabalıkları aramalısınız. Alabalıklar genellikle gölge olan yerlere yerleşirler ve burada avlarını beklerler.

 

 

EN VERİMLİ AV ZAMANLARI

Alabalıklar en güzel avlarını sabah suyunda verirler. Lakin güneşin doğması ile daha verimli av vermektedirler. Akşam suyunda da av verirler fakat sabah suyu kadar olmaya bilir. Benim derede yapmış olduğum avlarımda Trofe balıklarımın çoğunluğunu öğle vaktinde almışımdır. Birde yağmurdan sonra güzel av vermektedirler. Günün her saatinde alabalık avı yapabilirsiniz. Fakat benim bugüne kadar yapmış olduğum avlarımda deneyimlediğim en verimli avlar sabah suyu ve yağmur sonrası yaptığım avlarımda olmuştur.

 

 

TROFE BALIK PEŞİNDEYSENİZ

Trofe balıkları bulmak biraz zordur. Alabalıklar yavruluk dönemlerinde sürüler halinde derede dolaşırlar. Bu balıklar büyüdükleri zaman bireysel takılmaya başlarlar. Kilograma ulaştıklarında ise artık kendilerine bir bölge belirlerler ve burayı korurlar. Büyük bir balığı oltanızdan kaçırırsanız, bilin ki o balık oradan başka bir yere gitmeyecektir. O balığı daha sonra aynı yerden yakalama şansınız vardır. Trofe balıklar buradan kesin balık çıkar dediğiniz, ama bir türlü balık kandıramadığınız yerlerde olur. Trofeler diğerleri gibi her yeme saldırmazlar ve çok temkinli davranırlar. En ufak bir kuşkuda bile hemen gizlenirler.

 

DEREDE ALABALIK AVLARKEN İŞİNİZE YARAYACAK ÖNEMLİ BİLGİLER | Bölüm 1

2 YORUMLAR

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.