ALABALIK AVCISININ EKİPMANLARI | Bölüm 1

0
3771

KAMIŞ

Alabalık avcılığının en önemli ekipmanlarından birisidir kamış. Balık ile sizin aranızdaki o hassas noktayı kamışınız belirler. Balığınız yeminizi aldığı anda, aksiyon başlar. Bu aksiyonu ise en uç seviyeye taşımak ise doğru kamışı tercih etmek ile gerçekleşir. Dere veya Gölet tarzı yerlerde sizin için en uygun kamışı seçmenize yardımcı olacak iki makalem mevcut. Kendi deneyimlerim ile hazırladığım bu makaleler, sizlerin kamış seçimlerinde yardımcı olacağını düşünüyorum.

DEREDE ALABALIK AVLAMAK İÇİN KAMIŞ TERCİHİ

GÖL VEYA GÖLETLERDE ALABALIK AVLAMAK İÇİN KAMIŞ TERCİHİ

 

MAKİNA

Alabalık avlarında büyük makinalara gerek yoktur. 1000 lik bir makine fazlası ile işimizi görecektir. Ben genellikle 1000 lik makineleri veya 2500 lik makineleri tercih ediyorum. Rulman sayısı yüksek ve kaliteli bir makine sizi uzun yıllar idare edecektir.

 

MİSİNA

Alabalık avlarında önem arz eden, bir diğer unsurda doğru misina tercihidir. Daha önceden hazırlamış olduğum ALABALIK AVLARINDA MİSİNA TERCİHİ makalesini inceleye bilirsiniz.

 

YELEK

Yelekler alabalık avcısının tüm yükünü alır. Sıklıkla kullandığınız malzemelerinizi, rahat bir şekilde yerleştirmenize ve kullanmanıza büyük fayda sağlar. Yeleğinizde ne kadar fazla cep olursa olsun zamanla tüm ceplerin dolduğunu göreceksiniz. Piyasada artık o kadar çok fazla model var ki seçim yapmakta zorlanacaksınız.

 

SIRT ÇANTASI

Alabalık avcısının olmazsa olmazlarındandır sırt çantası. Tüm malzemelerinizi rahatlıkla taşımanızı sağlar. Yemeğinizden kepçenize kadar, büyük parça malzemelerinizi bile kolaylıkla taşırsınız.

 

KASIK ÇİZMESİ veya TUTUM

Kasık çizmesi de dere avlarınızda size fazlası ile kolaylık sağlar. Özellikle kış aylarında karşıdan karşıya geçmede veya takılan kaşığınızı kurtara bilmek için defalarca suya girmeniz gerektiğinde ödemini anlayacaksınız. Derede avlarında çalılıklara çok takılırsınız ve istemeden kaşık çizmenizi yırttırır veya deldirirsiniz. Bu yüzden kaşık veya tutum çizmelerimizi alırken biraz kalınca olmasına dikkat ediniz. Tutum çizmeler dere avlarında gereksiz bir ayrıntı aslında. Normal çizme veya kasık çizmeleri dere avları için işinizi fazlası ile görmektedir. Göl veya göletlerde avlanırken tutum çizmeler daha çok iş görmektedir.

 

TAKIM KUTULARI

Küçük bir takım kutusu oluşturmanızda çok fayda görürsünüz. Bu kutunun içerisine; Klipsler, Fırdöndülü klipsler, farklı gramajlı gezer kurşunlar, kıstırma kurşunlar, kancalar, v.s

MAKALENİN İKİNCİ BÖLÜMÜNE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞA BİLİRSİNİZ.

ALABALIK AVCISININ EKİPMANLARI | Bölüm2

 

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.