ANADOLU ALASI (Salmo Platycephalus)

1
1043

Anadolu Alası (Salmo Platycephalus) Yöresel olarak ise ‘Sarıkız’ veya ‘Düzkafa’ isimleriyle tanınmaktadır. Endemik bir türdür ve sadece ülkemizin Seyhan Irmağı sisteminde Uzunyayla’dan Kayseri’ye kadar uzanan Zamantı Irmağı ve kollarında bulunur. Sadece Türkiye’de yaşadığın için dünya literatürün de ‘Türk Alabalığı’ olarak da tanınmaktadır.

1968 yılında Behnke tarafından tespit edilmiştir. Göç etmezler. Bu güne kadar tespit edilen maksimum yaşı 10, maksimum ağırlık 988,7grdır ve maksimum boyu 50 cm’dir. Ama yapmış olduğum avlarında daha büyük boylarını gördüm. Daha önceki araştırmalarımda ise internet üzerinden daha büyük boylarının da yakalanmış olduğunu ve fotoğraflandığını gördüm. Üreme yeterliliğine ise 4 yazındayken kazınıyor.

Yüksek dağ sularına adapte olmuşlardır. Diğer alabalıklara nazaran daha yüksek su sıcaklığında yaşayabilmektedir. IUCN nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin belirtildiği kırmızı listeye göre kritik tehlike noktasındadır. IUCN nin resmi web sitesindeki linkine bakabilirsiniz:

http://www.iucnredlist.org/details/19854/0

Bu türün korunmasında ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir. Bölgedeki yasa dışı ve bilinçsizce avlanma bu türün geleceğini daha da çok tehlike altına almaktadır.

1 YORUM

  1. Ülkemizde bence alabalık meraları çok kısıtlı. Ulaşılması zor olsa da avlanması çok keyifli. Uzun zamandır güzel bir alabalık avı yapmak istesem de Ankara civarında pek mümkün değil. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.