DEREDE ŞAMANDIRALI TAKIM İLE AVLANMAK

2
3645

Derede Şamandıralı takımla avlanmak çok keyifli bir avlanma yöntemidir. Şamandırayı takip ederken onun aniden suya dalması, bir anda adrenalin patlaması yapar. Ben şamandıra ile yaptığım avlarım da yem olarak genelde ekmek içi kullanırım. Ekmeği kancaya yaprak gibi yapıştırırım ve onun sallana sallana gitmesini sağlarım. Nadiren de hazır aldığım alabalık hamurlarından kullanırım. Akıntının çok olduğu zamanlarda ise bu hamurlar çabuk eriyor.

Şamandıralı av yapmayı planlamış iseniz sizlere bazı tavsiyelerim olacak. Ben derede yemli takım ile avlanacaksam çok basit takım kullanırım. Ana beden üzerine 5 gr lık bir gezer kurşun ve mümkün oldukça hafif bir klipsli fırdöndü takarım. Kösteğimi ise 20 veya 30 cm olarak ayarlarım, ve 5 gr’lık strafor dan yapılmış şamandıra kullanırım. Bu şamandırayı maket bıçağı yardımı ile misinanın arasından girecek şekilde keserim. Fotoğrafları incelediğinizde olayın ne kadar basit olduğunu zaten göreceksiniz.

Bu takım ile akıntının çok olduğu yerlerde, seyyar olan şamandıra mı çıkartarak ava dip takımı olarak devam ederim. Akıntının durgun ve suyun biraz derin olduğu yerlerde ise şamandıra mı tekrar takarım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.