Bomdardo Şamandıra (Spirolino) veya sıyırtma şamandıra olarak ta tanımlanmaktadır.

İki çeşit Spirolino vardır. İlki şeffaf içi boş ve içine su doldurularak ağırlığı ayarlana bilen tiptir. İkincisi ise en yaygın olan farklı gramajlardaki içi dolu olan tipidir.

Spirolino aslında bir tür seviye dengeleyici ağırlıktır. Bu özelliği ile şamandıralardan ayrılır. Spirolino suya batar. Uzağa atışlarda ve çekerken sahtenizin veya doğal yemlerinizin istenilen seviyeden gelmesini sağlar.

Özellikle göl ve gölet avlarında kullanmaya uygundur. Araştırmalarıma göre bunu ilk alabalık sahte sineklerinin (fly) kancalarını doğru biçimde atılması ve doğru derinlikte doğru hareketleri yaparak çekilmesi amacıyla bulunmuş. Sonrasında her türlü sahte ve doğal yemin atılması, çekilmesi ve aksiyon verilmesi amacı ile kullanımı yaygınlaşmıştır.

Özellikle gramajı düşük sahtelerinizi uzağa atabilmek için oldukça kullanışlı bir üründür. Bende birçok at-çek avlarımda kullandım ve güzel sonuçlar aldım. Ama en çok göl veya gölet avlarında kullanıyorum. Spirolino’nun en büyük özelliği ise kolay kolay takılmamasıdır. Oltanızı çekmeye başladığınızda havalanmaya başlar ve böylelikle oltanızın takılma olasılığını hemen hemen sıfıra indirir.

MONTAJ;

En basit ve en kullanışlı şekli. Ana beden üzerine önce Bombardo şamandıramızı (Spirolino) takıyor. Hemen önüne bir boncuk ve klipsli veya normal fırdöndümüzü bağlıyoruz. Fırdöndümüzden sonra ise köstek takımımızı bağlıyoruz. Ben köstek uzunluğunu avlandığım meraya göre 60cm ile 100cm aralığında ayarlıyorum. Eğimi dik ve hızlı derinleşen yerlerde 100cm uzunluğunu tercih ediyorum. Normal derinleşen yerlerde ise 60cm ve üzeri köstekler kullanıyorum.

Güzel avlarınız olsun inşallah, rastgele.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.