Bu yazımda sizlere, kısa ama bir o kadar keyif aldığım avımızdan bahsetmek istiyorum. Cumartesi günü aslında balıktaydım. Oldukça keyifli bir av geçirmeme rağmen, nedense tatmin olamamıştım. Bıraksalar tüm haftayı balıkta geçiririm sanırım.  Bayram AZBOZ kardeşimden gelen telefon ile sabah tekrar balığa gitmeye karar verdik. Ayrı şehirlerde yaşa sakta Bayram ile sık sık görüşüyor ve balığa gidiyoruz. İki şehrin ortasında bir avlakta buluşmaya karar verdik.

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-6

Pazar sabahı 05:00 avlağımıza yakın bir noktada buluştuk ve avlanacağımız mevkie gittik. Pazar günü çalışacağım için, kısıtlı bir av bizi bekliyordu. Belirlediğimiz parkur ise biraz uzundu. Zaman kaybetmeden hazırlıklarımızı tamamladık ve kısa bir yürüyüşün ardından avlanma mekânımıza ulaştık.

İlk dakikalarda, ortalama 20cm’lik bir güzel bir gökkuşağı alası aldık. Bu ilk balığımızı her avımda yaptığım gibi suya tekrar iade ettim. Alabalık avlarımda ilk balığımı suya iade etmek, konusunda kendime bunu prensip edindim. Bu avlakta zaten doğal alabalık türleri olmadığı için, 20cm altı yakaladığım tüm balıkları suya tekrar salıyorum. İlerde bu balıkları yakalamak istiyorsak, yakala bırak prensibini benimsememiz gerekiyor. Ülkemizde de bu prensibi benimseyenler ise gün geçtikçe çoğalıyor. Yakalamak ne kadar keyifliyse, salmakta bir o kadar keyif veriyor aslında.

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-1

Çok geçmeden ikinci balığımı da aldım. Net ölçü almadım ama 30-35cm civarlarındaydı. Ardımdan Bayramda ilk balığını aldı. Ama balık çalılıklara takılınca, bizi biraz uğraştırdı. Sonunda sudan çıkarmayı başardık. Bu çalılık bölgeden iki adet küçük balık çektik, fotoğrafladıktan sonra tekrar suya iade ettik.

Suların yüksek ve hızlı olması işimizi zorlaştırsa da keyifli bir av geçiriyorduk. Aslında bu mevsimde küçük alabalıklar oltalarımızı sık sık ziyaret ederlerdi ama tüm av boyunca beş kadar küçük balık yakaladık. Sanırım gelen sel sularının sonucu bu sene çok yavru kaybı oldu. Geçen senelere göre büyük balık daha çok çıkıyor bu mevsimde.

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-2

Zaman hızlı bir şekilde geçerken, biz de peş peşe çekiyorduk balıkları. Küçükleri hiç zaman geçirmeden suya iade ediyorduk. Bu sene bahar biraz geç geldi. Çok kar ve yağmur alan araziler, yemyeşildi olmuş. Böcekler, kelebekler çıkmaya başlamış.  Hem avlandık hem de doğanın bize sundukları izledik. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan saat 10:00 olmuştu. İşe de geç kalmıştım. Avımızı burada sonlandırmaya karar verdik. Toplamda 6 balık alıkoyduk, diğer tuttuklarımızı suya tekrar iade ettik.

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-3

İyisiyle kötüsüyle bir avımızı daha geride bırakmıştık. Vedalaşarak Bayram evinin, bende işyerime doğru yola koyulduk. Kısa ama keyifli bir av daha geçirmiştik. Başka bir av hikâyemde buluşmak ümidi ile tüm güzel insanlara rastgele. Salarsak tekrar tutarız.

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-5

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-4

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-8

alabalik-gunlukleri-dere-avi-tayyar-celik-rainbow-trout-7

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.